اهداف را هوشمندانه تعیین نمایید

اهداف هوشمندانه یا SMART انتخاب کنید.

تمامی واحدهای سازمانی بایستی دارای اهدافSMART روزانه – هفتگی و ماهانه باشند

یک راه مناسب برای قدرت بخشیدن به پروسه هدف‌گذاری، استفاده از شیوه SMART است.واژه SMART از پنج حرف تشکیل شده است که به ویژگی‌های زیر اشاره دارد:
• S مخفف Specific: خاص بودن؛
• M مخفف Measurable: قابل اندازه‌گیری؛
• A مخفف Attainable: قابل دستیابی،
• R مخفف Relevant: مربوط،
• T مخفف Time Bound: دارای زمان بندی.

و اما شرح هر کدام از این قسمت‌ها:

تعیین اهداف خاص

اهداف شما باید مشخص بوده و تعریف خوبی داشته باشد. اهداف مهم و کلی نمی‌توانند به شما کمک کنند زیرا قادر نیستند راه مناسب را به شما نشان دهند. با تعیین مسیر خود و تعریف دقیق از زمان اتمام هدف، کار را برای خود آسان کنید.

به عنوان مثال به جای جمله «سراسر جهان را در می‌نوردم»، بهتر است بگویید: «من سفر خود به دور دنیا را در ۳۱ دسامبر سال ۲۰۱۹ به پایان می‌رسانم».

مسلماً این هدف بزرگ و کلان، فقط در صورتی دست‌یافتنی است که پیش از آن مقدمات فراوانی انجام و تکمیل شده باشد.

تعیین اهداف قابل اندازه‌گیری

مقادیر، تاریخ و نکات مهم را به طور دقیق در اهداف خود مدنظر داشته باشید. با این کار می‌توانید میزان موفقیت خود را بسنجید.

اگر هدف شما این باشد که «من می‌خواهم هزینه‌ها و مخارجم را کاهش دهم»، از کجا متوجه می‌شوید که چه زمانی موفق بوده‌اید؟ آیا این کاهش در یک مدت یک ماهه بوده است؟ یعنی زمانی که شما یک درصد کاهش داشته‌اید؟ و یا در یک مدت دو ساله که شما ۱۰ درصد کاهش داشته‌اید؟

بدون برخورداری از یک روش مناسب برای سنجش موفقیت خود، متوجه نخواهید شد که دقیقاً چه چیزی را به دست آورده‌اید.

تعیین اهداف دست‌یافتنی

مطمئن باشید که احتمال تحقق اهداف ترسیم شده وجود دارد. اگر شما هدفی را تعیین کنید که هیچ امیدی به تحقق آن ندارید، روحیه‌تان را از دست می‌دهید و اعتماد به نفس‌تان را از بین می‌برید.

از طرف دیگر، در مقابل وسوسه تعیین اهداف بسیار آسان و در دسترس خودداری کنید زیرا اتمام چنین اهدافی، در بهترین حالت ممکن است شما را به ورطه ناامیدی بکشاند و باعث شود تا شما از انجام کارهای آتی خود که فکر می‌کنید دست نیافتنی هستند، به وحشت بیافتید.

با تعیین اهداف حقیقی اما چالش‌برانگیز، می‌توانید به توازن مورد نیاز دست یابید، و در پایان نیز بیشترین رضایتمندی را از رسیدن به آنها در خود احساس کنید و به وجود آیید.

تعیین اهداف مربوط

اهداف ترسیم شده باید با مسیرکاری سازمان مرتبط باشد. با در نظر گرفتن اهداف مربوطه می‌توان تمرکز خود را بر آن چه که باید انجام دهید بیشتر کنید.
تعیین اهداف پراکنده و ناهماهنگ باعث تباهی وقت شما و به هدر رفتن زندگی‌تان می‌شود.

تعیین اهداف وابسته به زمان

اهداف شما باید ضرب‌الاجل داشته باشد. این بدان معناست که شما می‌دانید چه موقع می‌توانید موفقیت خود را جشن بگیرید.
زمانی که بر اساس ضرب‌الاجل تعیین شده فعالیت کنید، حس اضطرار در شما افزایش می‌یابد و موفقیت سریعتر حاصل می‌شود.

 

نوشتن اهداف

رفتن به نوارابزار